OkLogo

BİRKAÇ İYİ FİKİR

Kevser Koçakoğlu

BİTKİSEL HAYAT
Mucizevi Bitki: Kırmızı Pancar
Uzmanların ısrarla tüketilmesini tavsiye ettiği pancarın faydaları saymakla bitmiyor. Yüksek antioksidan etkisiyle başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, sağlığa en yararlı besinlerden biri olan pancarın, A, B, C ve P vitaminleri içerdiğini gösteriyor. Hazmı kolaylaştıran bu sebze, bileşimindeki rubidyum maddesi sayesinde sindirime destek oluyor, kabızlığı önlüyor. Mide ağrısı ve ekşime sorunlarını gideriyor, karaciğerin düzenli çalışmasını sağlayarak diyabeti engelliyor. Birçok besinde bulunmayan, hücreleri, enzim ve proteinleri koruyan betalain grubu bir madde içeren pancar, bu özelliğiyle iç organları koruyor, kalp-damar hastalıklarının engellenmesine katkıda bulunuyor. Kanı temizliyor ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırmaya yardımcı oluyor. Egzersiz öncesi içilen pancar suyunun fiziksel dayanıklılığı artırdığı, dinçlik verdiği de biliniyor. Ancak uzmanlar, şeker oranı yüksek bir sebze olduğundan pancar suyunun aşırı tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.
PÜF NOKTASI
Bulaşık Makinesini Daha Verimli Nasıl Kullanabiliriz?
Mutfakta en büyük yardımcılarımızdan olan bulaşık makinesini daha verimli bir şekilde kullanmak için birkaç püf noktası mevcut. Makinenin içindeki su püskürtme kolu ortadan dışa doğru hareket ettiğinden tabakları içleri ortaya bakacak şekilde dizin ki böylece gerektiği kadar suyla yıkanabilsinler. Bulaşık makinenizi sık sık temizlemeyi aksatmayın. Çünkü yiyecek artıkları, deterjan kalıntıları gibi birçok şey makinenizde birikiyor ve bakteri üremesine neden oluyor. Çatal, kaşık ve bıçağı makineye yerleştirirken türlerine göre ayırmayın. Aksi halde kaşıklar birbirine yapışabilir ve içte kalanlar kirli kalabilir. Hassas ürünleri üst rafa koyun. Burada su basıncı alt tarafa göre bir nebze daha zayıf ve su sıcaklığı da daha düşüktür. O nedenle çatlama, erime gibi tehlikelerle burada karşılaşmazsınız. Makineyi boşaltırken önce alt raftan başlayın. Böylece üst rafta kaplar içinde biriken suyun kuru bulaşıkların üzerine akmasının önüne geçmiş olursunuz.
Çocuklarda Konak
Çoğu bebek ve çocukta görülen genelde saçlı deri, kaş ve kulak arkasında, sebase bezlerinin salgısının fazla olması sonucu yağlı, yapışkan ve sarıya dönük renkte oluşan tablodur. Tedavi edilmezse mantar enfeksiyonuyla birlikte saçlarda dökülmeye neden olabilir. Peki, tedavisi nasıl olmalı? Öncelikle cilt iyi temizlenmeli. Sülfat, SLS ve SLES gibi kimyasal içermeyen şampuanlar kullanılmalı. Çünkü bu kimyasallar egzama, konak gibi alerjik cilt sorunlarını arttırır. Ayrıca PEG içeren şampuanlar konak, egzama gibi alerjik durumları maskeleyip erken dönemde tanı koymayı geciktirebilir. Ayrıca en büyük yanlışlardan biri zeytinyağı kullanmaktır. Çünkü zeytinyağı, asidik olması ve oleik asit içermesi nedeniyle deri bütünlüğünü bozup mantar kolonizasyonunu arttırmaktadır. Ciltten konağı sökmek için o bölgenin yumuşatılması gerekir. O yüzden deri bütünlüğünü bozmayan, doğal yağlardan oluşan kremler kullanılmalıdır.
Çevre Dedektifi
Bahçe Bit ve Böceklerini Çiçeklerle Uzaklaştırma
Güzel bir bahçeniz var, sebze meyvenizi organik olarak kendiniz yetiştirmek istiyorsunuz, bunun için tarım ilacı da kullanmak istemiyorsunuz ama fidelerinizin yapraklarını yiyen, meyvelerini kemiren bahçe zararlıları ile başınız dertte. Bunlardan doğal yöntemlerle kurtulmak için sebzelerimizin arasını çiçeklerle süsleyebiliriz. Nasıl mı? Örneğin; sarı Latin çiçeği; domates, fasulye, bamya ve patlıcan gibi fidelerinizin yakınlarına ekebileceğiniz bahçe zararlılarından koruyucu bir çiçektir. Aynı zamanda meyve ağaçlarınızın diplerine ve güllerinizin yakınlarına da ekebilirsiniz. Gül bakımı için yine çiçeklerden yararlanıyoruz. Çünkü sarı Latin çiçeği, özellikle tırtıl ve meyve sineklerini uzaklaştırmak için oldukça etkili. Bir diğer güzellik, aynısefa ya da diğer adıyla kadife çiçekleri. Özellikle domateslere dadanan tırtıllar, sinekler ve toprak pireleri konusunda iyi bir uzaklaştırıcı etkiye sahip. Bunun dışında yazın yıldız çiçekleri de toprak üzerinde bulunan karıncalar, toprak pireleri, örümcekler gibi bahçe zararlılarını uzaklaştırmada size yardımcı olacaktır. Ayrıca kekik, beyaz sinekleri uzaklaştırırken ısırgan otu özellikle kabak ve fasulyelerde mantar kaynaklı hastalıklar ve bahçe zararlısı pek çok böcekten sebzelerinizi korur. Sümüklü böcekler için adaçayı, özellikle havuç yetiştirirken bahçe zararlılarına karşı biberiye oldukça etkilidir.

Kevser Koçakoğlu